0 22 9201 9111 kontakt@clat5.org
Zaznacz stronę

Często słyszymy takie zdanie wypowiadane do młodych ludzi, którzy zastanawiają się nad wyborem edukacyjnej ścieżki. Warto zaznaczyć, że mamy tutaj do czynienia z bardzo ciekawymi argumentami, w tym na czele – że prawnicy zarabiają świetne pieniądze, więc w związku z tym warto swoją przyszłość związać właśnie ze studiowaniem prawa, a także z rozwijaniem swojej praktyki w obszarze poszczególnych specjalizacji.

Owszem, prawnicy należą do jednej z najlepiej zarabiających grup zawodowych, przy czym trzeba mieć tutaj na uwadze, że mamy tutaj do czynienia z faktem, że droga do dużych pieniędzy jest tutaj bardzo długa i niekiedy obfituje w bardzo różne zwroty akcji, wyjaśnia nam przedstawiciel kancelarii https://szymalazaremba.pl/. Bo tu aplikacja, tu znowu trzeba zainwestować w dodatkowe umiejętności. Prawdę mówiąc, zarobki prawników nie są na początku jakieś powalające. Ale po kolei. Mediana wynagrodzenia miesięcznego na stanowisku prawnika wynosi dzisiaj, według danych ze stycznia 2018, 4554 złotych, przy czym warto zauważyć jeszcze, że:

  • – 25 % osób zarabia poniżej 3 297 PLN
  • – 25 % osób z kolei przekracza 6 594 PLN miesięcznie

Wynagrodzenie miesięczne jest tu zatem jak widać kwestią dosyć umowną. Wiadomo, że na wysokość zarobków mają też w bezpośredni sposób czynniki społeczno-ekonomiczne. W sumie, pensja w przedziale 3 297 do 6 594 to domena 25% prawników, tym samym też – warto w tym przypadku zauważyć, że mamy do czynienia z dosyć dużymi rozpiętościami.

Dobrze też wziąć pod uwagę, że mamy tutaj o czynienia z wieloma czynnikami, które w sposób bezpośredni przekładają się na to jak przedstawiają się prawnicze płace. No i tutaj trzeba się im przyjrzeć bardzo dokładnie. Po pierwsze – zarobki zależą od wielkości firmy. Wiadomo, że inaczej jest w kancelarii, gdzie pracuje mały zespół, a inaczej w takiej, gdzie liczba zatrudnionych przekracza na przykład 10 osób. Nie bez znaczenia jest także rzecz jasna kapitał firmy. To znaczy – mamy tutaj gwarancję, że im jest większy, tym wyższe zarobki będą wypłacane prawnikom. Rzecz jasna, adekwatnie do doświadczenia, a także adekwatnie do umiejętności oraz kwalifikacji, które wnoszą do zespołu oraz na grunt reprezentowania klientów. Poza tym też trzeba zwrócić uwagę na inne aspekty. Zarobki zależą w mocnym stopniu od doświadczenia i umiejętności, co też będzie się mocno przekładało na tak zwane „widełki” finansowe związane z prawniczymi aktywnościami.