0 22 9201 9111 kontakt@clat5.org
Zaznacz stronę

Praktycznie każda większe firma ma w swoich szeregach dział prawny. Usługi prawne są w dzisiejszych czasach konieczne nie tylko dlatego, że na przedsiębiorce czeka potencjalnie wiele , ale też dlatego, że polskie prawo stawia przed przedsiębiorcą szereg wymagań. By firma dobrze działała i była bezpieczna, potrzebny jest choć jeden prawnik. Oczywiście współpraca z prawnikiem nie musi oznaczać zatrudnienia go. To jest możliwe jedynie w przypadku osoby wykonującej zawód radcy prawnego bądź osoby, która nie odbyła żadnej aplikacji prawniczej (bądź odbyła, lecz nie wykonuje zawodu). Firmy mogą korzystać także z usług kancelarii prawnych, która to współpraca opiera się na cyklicznym zawieraniu umów cywilnoprawnych. Niezależnie od tego jak pod względem formalnym wyglądać będzie współpraca z prawnikiem, z pewnością będzie miał co robić. 

Prawnik zawsze potrzebny

Prawnicy świadczący usługi prawne dla firm zawsze mają co robić. Zaczynając od organizacji firmy po jej bieżącą działalność. Prawnik zapewni firmie wszystkie dokumenty organizacyjne (jak np. umowa czy uzyskanie wymaganych przez prawo zezwoleń na prowadzenie określonej działalności gospodarczej) oraz będzie mógł je zarejestrować w odpowiednich urzędach lub wydziałach sądów. Następnie prawnik będzie mógł czuwać nad bezpieczeństwem prawnym działalności firmy. W tej materii powinien on służyć radą w sprawach prawa pracy, compliance czy doradzać w zakresie podatków. Zwłaszcza ta ostatnia dziedzina jest ważna, gdyż obciążenia złożone na barkach przedsiębiorcy są nie tylko duże, ale i skomplikowane. Ponad to prawnik konstruuje umowy z innymi podmiotami i reprezentuje firmę podczas ewentualnych sporów sądowych.

Specjaliści w cenie

Warto pomyśleć o zbudowaniu zespołu prawników (jeżeli pozwala na to rozmiar przedsiębiorstwa) reprezentujących różne specjalizacje. W dzisiejszych czasach praktycznie każda gałąź prawa jest bardzo skomplikowana, dlatego potrzebni są prawdziwi znawcy tematu. Ci przedsiębiorcy, którzy nie są w stanie samodzielnie zbudować takiego zespołu powinni poszukać kancelarii zrzeszającej wyspecjalizowanych prawników.