0 22 9201 9111 kontakt@clat5.org
Zaznacz stronę

Jako obywatele przyzwyczailiśmy się już do ciągłych zmian w przepisach, które niestety dotyczą naszego życia codziennego. Wciąż nie milkną bowiem echa prezydenckiego projektu ustawy o Sądzie Najwyższym oraz nowych propozycji zmian w prawie urlopowym, a już rząd Prawa i Sprawiedliwości szykuje kolejne zmiany – tym razem głównie w prawie podatkowym. Co powinniśmy wiedzieć o najnowszych propozycjach ministerialnych?

Wyższa kwota wolna od podatku
Pierwsze z zapowiadanych nowelizacji ma wspomóc najuboższych. To dla nich dedykowana jest zmiana kwoty wolnej od podatku do 8 tysięcy złotych. Przepisy mają wejść w życie wraz z 1 stycznia 2018 roku. Zmianom nie ulegną za to kwoty dotyczące wyższych pułapów zarobkowych. Cała zmiana jest wynikiem przyjętego przez rząd projektu ustawy
o podatku dochodowym od osób fizycznych, od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osób fizycznych. Z inicjatywą takich poprawek wyszło Ministerstwo Rozwoju i Finansów z wicepremierem Mateuszem Morawieckim na czele.

Zmiany w opodatkowaniu przychodów z najmu
Projekt zakłada również wprowadzenie poprawek do funkcjonowania podatkowego
w przypadku przychodów uzyskiwanych z najmu. Obecnie te z dochodów, które są generowane poza działalnością gospodarczą posiadają 18 i 32 procentowy poziom podatkowy. Istnieje również furtka umożliwiająca zmniejszenie opodatkowania do 8,5 procenta. Ta zasada pozostanie w mocy, ale tylko dla dochodów nie przekraczających stu tysięcy złotych rocznie. Osoby, których dochody z tytułu wynajmu przekraczają 100 000 złotych będą mogły natomiast skorzystać z opcji zryczałtowanej na poziomie 12 procent.

Nowe regulacje dla twórców
Do tej pory każdy z twórców traktowany był przez polskie prawo nieco po macoszemu. Istniało wiele powodów, dla których tak, a nie inaczej wyglądała sytuacja prawna osób kultury czy sztuki. Rząd chce to jednak zmienić wraz z nowymi regulacjami prawnymi dotyczącymi podatków. W 2018 roku Ministerstwo Finansów planuje podniesienie o przeszło 100 procent roczny limit kosztów uzyskania przychodu dla twórców właśnie (obecnie roczny limit wynosi 50 procent). W ten sposób w nadchodzącym roku ma on wynosić 85 tysięcy 528 złotych. Jest to projekt, który, zdaniem twórców, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom tej grupy społecznej i jest odpowiedzią na ich potrzeby. Podobnie jak w przypadku pozostałych propozycji, nowe regulacje miałyby wejść w życie 1 stycznia 2018 roku.

Ciągłe zmiany przepisów są niezwykle uciążliwe dla obywateli. Pomijając fakt dostosowania ich do życia, człowiek sam może pogubić się w ciągłych zmianach i nie rozliczyć podatku w właściwy sposób, dlatego należy niezwykle uważać przy każdym wypełnianiu rozliczenia PIT. Warto śledzić zmiany w prawie i projekty ustaw, jakie przechodzą przez Sejm i Senat. Świadomość obywateli to podstawowa składowa współczesnego społeczeństwa obywatelskiego, do jakiego powinno dążyć nowoczesne państwo prawa.