0 22 9201 9111 kontakt@clat5.org
Zaznacz stronę

Obsługa prawna firm jest zazwyczaj ograniczana do minimum, z uwagi na to że zazwyczaj przedsiębiorcy chcą minimalizować koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Często kończy się to stratami, bowiem do prawnika przedsiębiorcy zgłaszają się zbyt późno. Odpowiedzialny przedsiębiorca powinien być świadomy, że zdarza się,  że w niektórych przypadkach prewencyjne skorzystanie z usług prawnika będzie rozwiązaniem, które pomoże prowadzić działalność w o wiele sprawniejszy sposób. Tak jest w przypadku doradztwa podatkowego. Oczywiście każdy korzysta z usług podatkowych, lecz najczęściej kończą się one na wypełnianiu odpowiednich deklaracji w oparciu o wymagane przez prawo księgi. Tymczasem, jeżeli przedsiębiorca korzystałby z usług doradcy podatkowego (bądź adwokata lub radcy prawnego wykonującego usługi doradcze), zyski osiągane z działalności gospodarczej mogłyby być o wiele większe.

Optymalizacja i świadomość

Specjaliści w dziedzinie prawa podatkowego mają pełne ręce roboty. Jak wiadomo, ustawy podatkowe są niesamowicie skomplikowane, a konkretny przypadek najczęściej staje się kanwą do wielu sporów odnośnie interpretacji przepisów. Dobry doradca podatkowy ma więc ręce pełne roboty sprawując stałą obsługę przedsiębiorcy. Jego rola nie skończy się na przygotowywaniu deklaracji i oświadczeń. Przede wszystkim będzie on mógł, znając specyfikę przedsiębiorstwa, wskazać rozwiązania które będą służyć optymalizacji podatkowej. Będzie to dotyczyło przede wszystkim z racjonalnego korzystania z ulg i zwolnień, jednak możliwości są bardzo szerokie. W zależności od sytuacji w grę będzie wchodziło tez odpowiednie oszacowanie cen transferowych. Nie można zapominać także o odpowiadaniu na pytania, które będzie do doradcy podatkowego kierował sam przedsiębiorca.

waga

Trudno o specjalistę

Niestety dzisiejszy rynek jest bardzo specyficzny pod względem podatków. Wbrew pozorom specjalistów w dziedzinie prawa podatkowego nie jest wcale tak dużo. Warto szukać ich w dużych ośrodkach miejskich.  Doradztwo podatkowe we Wrocławiu, Krakowie, Warszawie czy Katowicach stoi na o wiele wyższym poziomie, niż w mniejszych miejscowościach.