0 22 9201 9111 kontakt@clat5.org
Zaznacz stronę

Adwokat i radca prawny to dwa zupełnie inne zawody. W ostatnim czasie doszło jednak do wielu znaczących zmian prawnych, które doprowadziły do znacznego zniwelowania różnic między tymi dwoma profesjami. W niniejszym artykule tłumaczymy, czym różni się adwokat od radcy prawnego. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury! 

Adwokat a radca prawny – jakie są różnice między nimi?

Wiele razy zdarza się, że w związku z rozmaitymi problemami, potrzebujemy pomocy prawnika i nie wiemy, do kogo powinniśmy się zwrócić. Niektórzy nie wiedzą, czy lepiej skontaktować się z adwokatem, radcą prawnym czy może notariuszem. Warto jednak to wiedzieć – dzięki temu będziemy mogli zaoszczędzić dużo pieniędzy, czasu oraz niepotrzebnych nerwów. 

ludki

Adwokat to profesja, której wykonywanie w sposób dokładny zostało uregulowane w ustawie Prawo o adwokaturze. To właśnie dzięki tej regulacji prawnej działa samorząd adwokacki oraz przeprowadza się egzaminy na aplikacje. Przepisy tej ustawy umożliwiają również prowadzenie działalności gospodarczej adwokatom. Ustawa wskazuje, że adwokat może świadczyć swoim klientom doradztwo prawne. Dokładne kompetencje przedstawicieli tej profesji w świetle ustawy to:

  • występowanie przed urzędami,
  • występowanie przed sądami,
  • opracowywanie projektów aktów prawnych, 
  • tworzenie opinii prawnych,
  • doradztwo prawne

Radca prawny – kompetencje 

Radca prawny to profesja, która została omówiona w ustawie z 6 lipca 1982 roku o radcach prawnych. Wykonywanie tego zawodu polega na świadczeniu swoim klientom pomocy prawnej. Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, począwszy od 1 lipca 2015 roku mogą występować jako obrońcy w sprawach karnych oraz karnoskarbowych pod warunkiem, że nie pozostają w stosunku pracy. Z uprawnienia tego mogą korzystać radcy wykonujący swoje obowiązki na podstawie umowy cywilnoprawnej bądź w kancelarii radcy prawnego.

rece

Adwokat a radca prawny – różnice 

Na ten moment liczba różnic między kompetencjami adwokatów i radców prawnych jest bardzo mała. Radcy prawni mogą być zatrudnieni na podstawie stosunku pracy u poszczególnych przedsiębiorców, z kolei adwokaci mogą świadczyć swoje usługi wyłącznie w ramach indywidualnej działalności gospodarczej bądź jako wspólnik spółki. Do obu tych profesji możemy zgłosić się, gdy potrzebujemy porady z zakresu prawna cywilnego, rodzinnego lub administracyjnego. Od niedawna trwają prace nad połączeniem tych dwóch zawodów.