0 22 9201 9111 kontakt@clat5.org
Zaznacz stronę

Na pozór zdaje się, że na próżno w naszym kraju można szukać marek, które szczycą się wielowiekową tradycją. Po prawdzie jest ich niewiele, ale te które są mają mnóstwo do powiedzenia. Co ciekawe, jednak z nich jest najstarszym przedsiębiorstwem w historii globu! W dzisiejszym artykule zaprezentujemy zestawienie pięciu najstarszych przedsiębiorstw w Polsce. Zapraszamy do lektury!

Powszechny Zakład Ubezpieczeń

Historia Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń znanego dziś pod skrótem PZU sięga roku 1803. Wówczas na ziemiach polskich utworzono Towarzystwo Ogniowe dla Miast w Prusach Południowych. Pomimo pozytywnych początków Towarzystwo przestało istnieć po wejściu Napoleona na nasze ziemie. Obowiązki organizacji przejęło nowe Towarzystwo powstałe na skutek utworzenia Księstwa Warszawskiego. Od tej pory Towarzystwo Ogniowe Księstwa Warszawskiego rosło w siłę do momentu kretesu francuskiego generała. Wtedy uległo kolejnemu przekształceniu i zaczęło występować pod nazwą Towarzystwa Ogniowego Miast i Wsiów. W 1870 roku następuje kolejna zmiana – w życie wchodzi przedsiębiorstwo zwane Towarzystwo Ubezpieczeń SA, by ostatecznie w roku 1921 przekształcić się w PZU. Obecnie jest to największa w Polsce firma zajmująca się ubezpieczeniami.

Fabryka Porcelany w Ćmielowie

Ćmielowo kojarzy się większości osób z serią niewybrednych dowcipów, jednak niewielu z nich wie, iż w tej miejscowości znajduje się fabryka porcelany, która to powstała w roku 1790. Jej pierwszym właścicielem oraz założycielem był garncarz Wojtas, który zajmował się przede wszystkim wyrobami z gliny. 7 lat po utworzeniu marki firma została przejęta przez Jacka Małachowskiego, który zapoczątkował produkcję fajansu. W roku 1838 majątek przedsiębiorstwa powędrował w ręce szlacheckiej rodziny Druckich-Lubeckich. Znakiem towarowym marki wówczas stała się nazwa miasta ulokowana na portrecie dostojnego łabędzia. W wieku XX fabryka należała do Banku Polskiego Przemysłowego, aż do końca lat 90’ – wtedy to została sprywatyzowana.

Fabryka Cukiernicza Kopernik

Toruńska marka to najstarszy producent pierników oraz wafli w historii naszego kraju i jednocześnie jedna z najstarszych firm w Europie. Początki marki datuje się na rok 1763, kiedy to niejaki Jan Wesse otworzył pierwszy warsztat piernikarski. Warto odnotować, iż w roku 1823 właścicielem zostaje jego wnuk – Jan Gustaw, który to kreuje podwaliny pod powstanie fabryki pierników. Ta powstaje dopiero 60 lat później, a jej dzieła można zaobserwować w Muzeum Toruńskiego Piernika. W roku 1913 fabryka zostaje przeniesiona na przedmieścia Torunia, gdzie pozostaje po dziś znakomicie prosperując.

torun

Browar Namysłów

Pierwsza zmianka dotycząca jednego z najpopularniejszych i najstarszego browaru w historii naszego kraju sięga roku 1321. Dokładnie 3 kwietnia książę namysłowski podpisał dokument w którym wspomina o książęcej warzelni oraz słodowni. Konrad I – bo taki przydomek nosił książę oleśnicko-namysłowski odnosił się do późniejszego cechu niemieckiego piwowara Augusta Haselbacha, który założył browar na namysłowskim zamku. Był to rok 1862. Firma niemieckiego przedsiębiorcy przetrwała do zakończenie drugiej wojny światowej, a następnie została przeniesiona do niewielkiej – bawarskiej miejscowości. Od roku 1991 i reform ustrojowych istnieje rodzimy wariant znany pod nazwą Browar Namysłów.

Kopalnia soli w Wieliczce

wieliczka

Kopalnia soli w Wieliczce to najstarsze polskie przedsiębiorstwo i jedno z najstarszych w skali globu. Historia małopolskiej kopalni sięga roku 1044 – wtedy to odnotowano wydobycie soli w tej miejscowości w dokumencie Kazimierza Odnowiciela. Sól stanowiąc dobro luksusowe doprowadziło Wieliczkę w XVI wieku do statusu jednej z największych światowych firm. W roku 1978 kopalnia soli została wpisana do Listy Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody UNESCO.
Przy współpracy z https://szymalazaremba.pl/, zajmującą się doradztwem podatkowym i pomocą spółkom (więcej https://szymalazaremba.pl/uslugi/prawo-podatkowe/).